Čištění běžecké obuvi

1. Jak odstranit ZÁPACH běžecké obuvi

Nepříjemný zápach je přímý důsledek přítomnosti hub a bakterií žijících uvnitř tenisek z potu a odumřelé kůže, které noha zanechala. Tato malá stvoření mají ráda vlhké a teplé prostředí, proto je pro ně léto perfektní období. Nepříjemný zápach může být jediná újma pro Vaše tenisky, ale upřímně nekoledujete si i o problémy atletické nohy nebo houbových zánětů? Tato rizika lze značně snížit tak, že po každém běhu tenisky vyvětráte a necháte vyschnout nebo použijete antihoubové spreje. Jelikož houby a bakterie přímo milují organický odpad, budou se snažit v teniskách udržet. Z času načas je dobré tenisky vyprat. Úmysl je jasný a to, že skutečně zbavíte tenisky všech mastných zbytků a kožních částic. Také se zbavíte špíny ze všech i těch nejmenších pórů a trhlin ze síťoviny a tlumení tenisky. Perte tedy tenisky v rukou v teplé, ale pozor NE HORKÉ vodě, s neagresivním saponátem nebo mýdlem. Vaše tenisky budou nepoškozené a jako nové. Co se týče saponátu, nepoužívejte bělidlo, asi nejlepší bude organické mýdlo případně dětské mýdlo. Se sušením nespěchejte a nefoukejte na nich žádný horký vzduch. Nenechávejte je schnout na přímém slunci. Stačí když tenisky necháte na suchém místě a na několik hodin naplníte starým novinovým papírem. Po vytažení novin nechte tenisky otevřené. Budou suché ještě před dalším během. 

2. Jak odstranit PRACH z běžecké obuvi.

Stačí jeden jediný běh během léta a Vaše nablýskané bílé tenisky budou vypadat jako byste právě proběhly přes prašnou bouři. Prachu se pravděpodobně nebudete schopni jen tak snadno zbavit, protože tento jemný prášek již pronikl do vláken a je už hluboko uvnitř tkaniny.
Pokud pokračuje v bězích v takových teniskách, zrychlujete proces obnošení jejich nitra. Také můžete být více náchylní na otlaky, každým krokem se totiž dovnitř dostává stále více prachu, který proniká do tkaniny tlumení, ponožek a pokožky. Prachu je tedy třeba se zbavit. Samozřejmě nejjednodušší je hodit tenisky do pračky, ale raději to nedělejte. Tenisky perte ručně, podle popisu v bodě 1. Zajímavý je názor "čistit tenisky během běhu v dešti". :-) Běh po čistém pevném betonu nebo asfaltu z louže do kaluže vyčistí Vaše tenisky lépe než pračka. Dynamika každého kroku, která v pravidelné frekvenci stlačí a roztáhne tenisky, propláchne prach pokaždé, když se noha dotkne země. Pravidelný běh v dešti není samozřejmě pro každého, ale je nejen jemný k Vašim teniskám, navíc i ve srovnání s tou "nejekologičtější" pračkou je mnohem více přátelštější k životnímu prostředí. 

3. Jak odstranit BLÁTO z běžecké obuvi.

Někdy je přímo nemožné neskočit do špíny, louže s blátem, nebo se vyhnout běhu po zablácené cestě, kterou právě opravují a zatím nemá na povrchu žádný zpevněný povrch. Jistě posbíráte pořádně množství bláta a můžete se cítit jako byste nosili nějaké činky =). Pokud bláto zůstane pouze na podrážce a po jejích stranách, nedělejte si starosti. Zmizí velmi rychle.
Ale jak vyčistit tenisky pokud bláto pronikne do síťoviny? Nebo co když šlápnete tak špatně, že bláto se dostane na špičku tenisky a celou ji pokryje? Nedělejte paniku, bláto se obvykle nedostane dovnitř tkaniny. Pokud se tam také náhodou dostane, nepronikne tak hluboko jako jemný prach. Nejjednodušší metoda je nechat bláto vyschnout a pak ho jemně setřít. Pokud i něco z něj zůstane a tenisky více nezáří jako nové, dobrou práci uděláte pokud tenisky vyčistíte ve vlažné vodě i bez přidaného saponátu. Zbývající drobné části bláta odstraníte např. starým zubním kartáčkem. Tenisky sušte použitím novinového papíru a nechte volně schnout. Je dobré si uvědomit, že každá obuv má svou životnost a pokud často volíme brutální techniku ​​čištění, životnost se může značně zkrátit. Na druhé straně životnost se zkracuje i v případě pokud necháváme tenisky dlouho bez čištění.

Doufáme, že tento článek Vám pomůže zvolit tu správnou metodu při péči o běžecké tenisky, aby s vámi zůstali co nejdéle a v perfektní kondici. :)

Vaši běžecký specialisté z
bezeckepotreby.cz

Poradí vám Dávid
Poradí vám Dávid

Otázky k běhu, výběru a nákupu

Po - Pia: 9:30 - 18:00