Náš online běží bez změny. Široká nabídka skladem a bezpečný způsob doručení.

Jak vybrat běžeckou bundu

Běžecká bunda nepochybně patří do výbavy každého běžce. Bez ní se během zimy, chladného podzimu či jara jednoduše neobejdeme. Díky široké nabídce různých značek a technologii je jistě složité vybrat si to pravé ořechové. Najít takovou běžeckou bundu, v níž se nebudeme extrémně potit, bude dobře dýchat a zároveň nás bezpečně ochrání před nepřízní počasí, zní sice jednoduše, avšak realizace bývá mnohem těžší. Protože my v bezeckepotreby.cz rádi zkoušíme a testujeme, pokusíme se Vám v tom udělat aspoň trošku jasno.

V první řadě doporučujeme vybírat běžeckou bundu od značek, které se běhu skutečně věnují. Důvod je jednoduchý. Mají potřebnou tloušťku, či spíše tenkost, nenabízejí střihy které při běhu překážejí a neumísťují např. odvětrávací zipy pod paží. Když už víme od koho, pojďme na jednotlivé technologie.

Důležitými údaji při běžecké bundě jsou: voděodolnost/větruodolnost a prodyšnost.

Celé to zahrnuje slovní spojení "ochrana před nepřízní počasí". A tady se většinou skrývá celá alchymie správného výběru. Nejjednodušší z pohledu výrobce je nabídnout běžeckou bundu s vysokým vodním sloupcem (voděodolností). Toto je ale jen jedna strana mince. Tou druhou je prodyšnost. Platí, že obě čísla (voděodolnosti a prodyšnosti) by měla mít stejnou hodnotu. Např. v případě voděodolnosti 20 000 mm vodního sloupce by měla být prodyšnost 20 000 g/m2 za 24h. Existují dokonce verze, kde je prodyšnost vyšší než voděodolnost, což je výborné znamení a vizitka výrobce. Takto nás překvapil Inov-8 s jejich Raceshell Jacket, kde z parametru "10 na 10" stoupl na 13 000 mm vodního sloupce a 20 000 g / m2 prodyšnosti.
Při membránách je to z hlediska čísel náročnější. Např. Gore-Tex na svých výrobcích vodní sloupec a ani prodyšnost neudává. Ze starších dat však platí, že se pohybují na hranici 30 000+, což jsou výborné čísla.
Při membráně Gore Windstopper můžeme dokonce říci o lepším čísle prodyšnosti, avšak voděodolnost klesá někde k hranici 15 000mm. Pro lepší představu o prodyšnosti a její důležitosti alespoň pár základních údajů. Během chůze tělo vyprodukuje v rozmezí 5 000 až 10 000 g/m2 za 24h. Avšak při běhu je to 20 000 až 28 000 g/m2 za 24h. Právě proto je údaj o prodyšnosti stejně důležitý jako samotná voděodolnost. Z vlastní zkušenosti membránu Gore-Windstopper doporučuji jako tu nejlepší verzi pro milovníky běhu, právě díky výborné prodyšnosti a částečné voděodolnosti.

A jak se "přiměřeně" potit

Standardně je to věc tloušťky materiálu v kombinaci s membránou. Nesouhlasím s vyjádřeními typu: Gore-Tex nechci, pod tím se potím jako v pláštěnce, či ten nechci, neboť vůbec nedýchá. Jak se říká "pod běžeckou bundu je třeba umět se obléci". A totéž platí i při membráně Gore-Tex, či Gore Windstopper.

Zimu a chlad snášíte hůř.

Pokud během běhu potřebujete lepší izolaci, zvolte materiál softshell v kombinaci s membránou Gore-Windstopper. I v skutečně chladných dnech to "uběhnete" na 3 vrstvách a při jejich dobrém výběru se zimy jistě bát nemusíte. Pokud jsou ale vaše výběhy opravdu bez ohledu na počasí, případně daleko přes jednu hodinu a chcete mít jistotu že nepromoknete, zvolte běžeckou bundu s membránou Gore-Tex.

Potím se jako kůň

Pro Vás "horkokrevné" platí, že lepším materiálem bude Activeshell. Je mnohem tenčí, tedy s menší izolací, čím samotné teplo nemusí "překonávat" tolik překážek. Alternativou může být tenká verze softshell v kombinaci s částečným pokrytím bundy membrány. Např. značka Gore to nazývá Partial Jacket. Na jedné straně tím zabezpečíte prodyšnost (díky četným plochám bez membrány), avšak zároveň budete "pod ochranou" membrány a to hlavně v oblasti ramen, horní části rukávů či zad.

Alfou a omegou zimního běžeckého oblečení je správné vrstvení a výběr jednotlivých vrstev. Pokud jste u nás toto téma přehlédli, jistě se k tomuto článku vraťte. Bez pocení to prostě nepůjde, ale vše musí mít svou míru tak, abyste si vy, sportovec, mohli užívat běh a ten skvělý pocit, který Vám běh přináší.

Hodně běhu a málo potu přeje Váš běžecký specialista
Matej